Ludzie potrzebują wróżb

Ludzie potrzebują wróżb. Pewności czegokolwiek w tym kruchym życiu i poczucia choćby najmniejszego sensu. Wynik wróżby to takie poklepanie po ramieniu, to przyjacielskie słowa: „widzisz, wszystko się ułoży”. Możemy w nie wierzyć bądź nie, jednak czasem zbawienny wpływ na naszą psychikę ma zapewnienie, że wszystko będzie w porządku i świadomość, że – choć nie zawsze po naszej myśli – życie jakoś się poukłada. Człowiek od zawsze spragniony był wiedzy, co stanie się jutro, za miesiąc czy za rok. Wróżby z wosku czy wróżby z kart znamy przecież od lat i wciąż chętnie po nie sięgamy. Oczywiście głównie w tzw. Andrzejki, z okazji których organizowane są często imprezy, a na nich wróżby do wyboru, do koloru. Andrzejkowe wróżby co prawda zwykle skupiają się na cechach przyszłego partnera: jak będzie miał na imię? Czy będzie to blondyn czy brunet? Strażak czy malarz? Nie brak też jednak andrzejkowych zabaw, które zdradzą nasz przyszły zawód czy życiowe powołanie.

Wróżenie jest więc z nami od pokoleń. Jednak odlewanie figurki z wosku i dopatrywanie się w jej cieniu wymarzonej rzeczy, to tylko jeden z naprawdę imponującego wachlarza zgadywania przyszłości. Niektórzy sięgają także po alternatywne, często zabawne metody, jak np. wróżenie z fusów czy wróżenie z kamieni. Jedyną różnicą, jaka nastąpiła od czasów andrzejkowych zabaw jest właśnie to, że dziś możemy sobie wróżyć także na ekranach naszych laptopów, gdzie w kilka chwil możemy znaleźć stronę oferującą wróżby online, gdzie prześwietlimy naszą przyszłość skanerem i to pod kątem wielu życiowych aspektów.

Mimo wszystko, pamiętajmy także o efekcie tzw. „samospełniającej się wróżby”. Dobrą wróżbę jest więc najlepiej potraktować w kategorii możliwego osiągnięcia, a taka wróżba powinna nas zmobilizować w drodze do naszego celu. Jeśli zaś karty nie okażą się dla nas łaskawe, nie patrzmy na wszystko w ciemnych barwach. Odbierzmy to jako przestrogę i od zaraz zacznijmy walczyć, by ośmieszyć swoim własnym życiem efekt wróżby. Na wszystko bowiem mamy wpływ i tylko od nas zależy, jak potoczy się nasz los.